Poznámka – jedná se o původní tiskovou zprávu a data, která byla zjištěna podle původní metodiky, která se v roce 2025 změnila. V případě roku 2007 by Den daňové svobody podle nové metodiky vycházel na 25. května. I přes to jsou zde uvedená data relevantní z hlediska mezinárodního srovnání.
Liberální institut, tisková zpráva ze dne 14. 06. 2007
V roce 2007 připadne den daňové svobody na 11. června. Pondělí 11. června tak bude v tomto roce prvním dnem, kdy již občané nebudou muset vydělávat na pokrytí výdajů veřejných rozpočtů. Celých 161 dní od začátku tohoto roku tedy rozhodují o cíli mezd čeští politikové a úředníci. Teprve po zbývajících 204 dní počínaje 11. červnem bude moci každý občan sám svobodně rozhodovat, jak s vydělanými penězi naloží.
Graf: DEN DAŇOVÉ SVOBODY (DDS) V ČESKÉ REPUBLICE (2000 – 2007)

Zdroj: www.dendanovesvobody.cz
Proč je důležité, kdo rozhoduje, jak se naloží s vyprodukovaným bohatstvím? Problém leží v efektivnosti a motivacích. I kdyby politikové a státní úředníci vydávali peníze jen na to, co lidé opravdu chtějí, dělají tak z podstaty věci neefektivně. Nemají motivace chovat se ekonomicky – utrácejí totiž cizí peníze a nakupují za ně zboží a služby pro druhé. Ty jsou pak v důsledku dražší a méně kvalitní, než kdyby si je nakupovali sami občané za svoje peníze.
Den daňové svobody je v České republice vyhlašován již od roku 2000. Letošní rok je však zcela první, kdy došlo k snížení veřejných výdajů v poměru k hrubému domácímu produktu. Oproti loňsku tak bude průměrný občan ČR vydělávat na stát o 3 dny méně.
Výpočet Liberálního institutu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika umožňuje srovnání Česka s ostatními zeměmi. Dozvídáme se tak, že například na Slovensku si připomenou takto vyjádřený den daňové svobody již 6. května, což je o více než měsíc dříve než u nás. Ze sousedních zemí je před Českou republikou ještě Polsko (4. června). Naopak Německo (15. června) i Rakousko (30. června) přerozdělují větší část bohatství vyprodukovaného tamějšími obyvateli. Kromě Slovenska se na špici vyskytují země jako Irsko, Švýcarsko, či Austrálie. Na chvostu žebříčku tradičně zůstávají Švédi, kteří si budou moci připomenout den daňové svobody až koncem července.
Přílohy
- 2007 Kalendář (PDF)